Rola audytu wewnętrznego w zarządzaniu bezpieczeństwem

Rola audytu wewnętrznego w zarządzaniu bezpieczeństwem

22 stycznia 2024 Wyłączono przez stronabiznesowa.co.pl

Każde przedsiębiorstwo potrzebuje okresowego audytu wewnętrznego. Dzięki temu da się obiektywnie zorientować w stanie faktycznym firmy i tym samym zaplanować dalsze posunięcia. Istnieje wiele form oraz nierzadko skomplikowanych struktur kontrolnych, które mają na celu zwiększenie efektywności oraz poprawę zarządzania na różnych poziomach. Wszystko po to, aby zyskać możliwość bardziej przemyślanego prowadzenia działalności i związanego z nim rozwoju.

Podstawowe cele audytu wewnętrznego

Aby móc uzyskać efektywne zarządzanie bezpieczeństwem w firmie, należy przede wszystkim dokonać przeglądu sposobów radzenia sobie z kluczowymi ryzykami. Ważne jest również skontrolowanie procesu raportowania o nich. W tym celu niezwykle przydatne okazuje się organizowanie szkoleń dla pracowników. Jeżeli nie potrafią znaleźć i ocenić skali problemu, to z pewnością nie skonstruują przydatnego raportu.

Wsparcie w zakresie identyfikacji i oceny ryzyk stanowi kluczowe zadanie audytora. Rozwijanie koncepcji zarządzania nim powinno być uzgodnione z kadrą kierowniczą, jaka musi zadbać o szybką i poprawną reakcję, w zależności od konkretnej sytuacji. Nie istnieje bowiem katalog gotowych rozwiązań, przeznaczony dla dowolnej działalności gospodarczej. Na poziom ryzyka składa się wiele różnorodnych czynników, takich jak chociażby branża, w jakiej działa dane przedsiębiorstwo, bieżąca sytuacja gospodarcza, czy też najnowsze trendy. Wszystko to wymaga wypracowania strategii długoterminowych, a także stosownych procedur w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając audytora?

Przede wszystkim osoba przeprowadzająca audyt wewnętrzny powinna pozostawać na bieżąco ze zmianami w prawie. Przepisy ulegają okresowym modyfikacjom, co potrafi prowadzić do niejasności i problemów z interpretacją norm prawnych. Z tego powodu takie przedsięwzięcie jest często zlecane firmom zewnętrznym.

Aby zarządzanie bezpieczeństwem w organizacji mogło stać się efektywniejsze, należy w pierwszej kolejności przejrzeć przedłożone dokumenty, przeważnie dostarczane przez kadrę kierowniczą, aczkolwiek niekiedy takie zadanie zostaje zlecone pracownikom niższego szczebla. Ważne jest, aby audytor szczegółowo zapoznał się z celami strategicznymi, misją oraz priorytetami konkretnej firmy. Tylko na tej podstawie da się sporządzić szczegółowy plan audytu. Nie istnieje bowiem uniwersalny szablon. To dosyć skomplikowany proces, ale jeżeli prawidłowo zaplanuje się harmonogram pracy, potrafi on umożliwić uzyskanie doskonałych efektów, jakie z pewnością przysłużą się przedsiębiorstwu.

W jaki sposób można zostać audytorem?

Zajmowanie się audytami w przedsiębiorstwach wymaga ogromnej wiedzy, a także posiadania praktycznego doświadczenia. Z tego powodu najlepiej ukończyć studia podyplomowe w tym kierunku, co pozwoli na skuteczne wykonywanie swoich obowiązków. Nie jest bowiem łatwo opracować optymalne procedury i efektywne sposoby konstruowania strategii zarządzania ryzykiem. Jeżeli jednak uzyska się takie umiejętności, z pewnością zostaną one docenione na rynku pracy.

Warto odwiedzić stronę internetową https://www.cb.szczecin.pl/tryb-studiow/studia-podyplomowe/studia-nienauczycielskie/zarzadzanie-bezpieczenstwem-w-organizacji/. Można na niej znaleźć atrakcyjną ofertę studiów podyplomowych, umożliwiających zostanie audytorem. Collegium Balticum Akademia Nauk Stosowanych cieszy się dobrymi opiniami od swoich studentów, a także odpowiada za wykształcenie wielu docenianych w branży specjalistów. Warto wybierać naukę na prywatnych uczelniach, ponieważ inwestują one znacznie więcej środków w studentów niż ich państwowe odpowiedniki. Skutkuje to świetnie wyposażonymi salami oraz starannie dobraną kadrą nauczycielską, stosującą nowoczesne metody nauczania. Ponadto obserwuje się na nich lepszy balans pomiędzy teorią a praktyką, którego brak jest często podnoszony przez osoby uczące się w szkołach państwowych.

Unikanie ryzyka dzięki skutecznemu audytowi

W każdej organizacji zdarza się występowanie nieprawidłowości, co wywodzi się z wielu różnorodnych przyczyn. Odpowiednie zarządzanie bezpieczeństwem pozwoli znacząco ograniczyć ten problem. Czasem w wyniku dobrze przeprowadzonego audytu można dojść do wniosku, że wystarczą jedynie niewielkie zmiany, aby zmniejszyć ryzyko płynące z podejmowanych czynności.

Takie podsumowanie potrafi również wskazać odpowiedni kierunek dalszych inwestycji. Nie jest bowiem łatwo obiektywnie zaplanować przyszłe działania, chociażby ze względu na dynamiczne zmiany na rynku pracy oraz rozwój sztucznej inteligencji. Jeżeli jednak pozna się wszystkie aspekty związane z dotychczasowymi przedsięwzięciami, a także powiązane z nimi konsekwencje, znacznie łatwiej jest stworzyć skuteczną strategię, pozwalającą na zwiększenie zysków, przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka strat. Mowa tutaj oczywiście nie tylko o bezpieczeństwie finansowym, ale również o innych istotnych aspektach, takich jak chociażby ochrona danych osobowych, czy też adekwatne obciążenie pracowników obowiązkami, co pozwoli im efektywnie wykonywać swoją pracę.