Picie problemowe – co to oznacza?

Picie problemowe – co to oznacza?

14 stycznia 2022 Wyłączono przez stronabiznesowa.co.pl

Według Narodowego Testu Zdrowia Polaków 2021, ok. 10% z nas spożywa alkohol codziennie, a ponad 20% – kilka razy w miesiącu. Te fakty nie napawają optymizmem. Tak częste picie może prowadzić do uzależnienia i związanych z nim poważnych konsekwencji zdrowotnych. Warto wiedzieć, kiedy spożywanie alkoholu staje się problemem.

Picie problemowe można podzielić na dwa rodzaje: ryzykowne i szkodliwe. Według WHO, standardowa dawka alkoholu to 10 g etanolu, co odpowiada 250 ml piwa, 100 ml wina lub 30 ml wódki. Za względnie bezpieczną dawkę dla kobiet uznaje się 20 g czystego alkoholu, a dla mężczyzn – 40 g. Taka dawka nie jest ryzykowna dla naszego zdrowia, jeśli pijemy okazjonalnie. Nie oznacza to jednak, że codzienne spożywanie tej ilości alkoholu w dłuższej perspektywie nie doprowadzi do uzależnienia.

Z piciem ryzykownym mamy do czynienia, jeżeli spożywamy zbyt dużo alkoholu. Gdy dzieje się to jednorazowo, nie wiąże się jeszcze z negatywnymi konsekwencjami. Regularne przekraczanie bezpiecznych dawek może jednak prowadzić do uzależnienia i problemów zdrowotnych. Picie ryzykowne jest też związane z okolicznościami. Może to być np. prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Ryzykiem związanym z piciem jest też np. doprowadzenie się do stanu upojenia alkoholowego na imprezie, co zwiększa ryzyko zostania ofiarą przemocy. Są to wszystkie sytuacje, w których spożywanie alkoholu stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa naszego i innych. Negatywne konsekwencje nie muszą pojawić się natychmiast, ale zwiększa się ryzyko ich wystąpienia.

Kiedy należy zgłosić się na leczenie alkoholizmu?

Jeżeli nie zachowamy ostrożności, picie ryzykowne może przerodzić się w picie szkodliwe. Oznacza to, że spożywanie alkoholu powoduje poważne problemy w różnych dziedzinach życia. Mogą pojawić się konsekwencje zdrowotne, trudności w relacjach z bliskimi czy kłopoty w pracy. Na tym etapie, chory często ma już trudności z odstawieniem alkoholu, dlatego niezbędna jest pomoc specjalistów. Warto więc odwiedzić ranking ośrodków terapii uzależnień Pewna Terapia. Znajdziemy tam dane kontaktowe klinik w całej Polsce i informacje na ich temat. Dzięki temu, wybór najlepszego ośrodka staje się znacznie prostszy. Szybko dowiemy się, jakie warunki panują w placówce oraz czy personel posiada niezbędne kompetencje. Możemy też zapoznać się z opiniami osób uzależnionych, które już przeszły detoksykację lub terapię w danym ośrodku. Dzięki temu, Pewna Terapia jest miejscem, gdzie możemy wymieniać się doświadczeniami z ludźmi, którzy zmagają się z podobnym problemem.

Zdarza się, że okazjonalne picie alkoholu wymyka się spod kontroli. W takiej sytuacji, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów i przejść leczenie w specjalistycznym ośrodku.